The ITTF-Africa Championships take place bi-annually, in the even years, and see the best table tennis athletes from Africa compete for the title of African Champion. The athletes compete in seven events – Men’s Team, Women’s Team, Men’s Singles, Women’s Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles and Mixed Doubles.

 

2016 | Agadir, Morocco

 

2015 | Cairo, Egypt

 

2012 | Cairo, Egypt

 

2010 | Yaounde, Cameroon

Honour Roll

Men’s Team

2016 – Egypt
2015 – Egypt
2012 – Egypt
2010 – Egypt
2008 – Nigeria
2007 – Egypt
2004 – Egypt
2002 – Egypt
2000 – Egypt
1998 – Egypt
1996 – Egypt
1994 – Nigeria
1992 – Nigeria
1990 – Nigeria
1988 – Nigeria
1985 – Nigeria
1980 – Nigeria
1976 – Nigeria
1974 – Nigeria
1968 – Nigeria
1964 – Egypt
1962 – Egypt

Women’s Team

2016 – Egypt
2015 – Egypt
2012 – Egypt
2010 – Nigeria
2008 – Congo Brazzaville
2007 – Nigeria
2004 – Egypt
2002 – Egypt
2000 – Egypt
1998 – Egypt
1996 – Egypt
1994 – Nigeria
1992 – Nigeria
1990 – Egypt
1988 – Nigeria
1985 – Nigeria
1980 – Nigeria
1976 – Nigeria
1974 – Nigeria
1968 – Egypt
1964 – Egypt
1962 – Egypt

Men’s Singles

2016 – ASSAR Omar (EGY)
2015 – ASSAR Omar (EGY)
2012 – LASHIN El-Sayed (EGY)
2010 – SALEH Ahmed (EGY)
2008 – SAKA Suraju (CGO)
2007 – SALEH Ahmed (EGY)
2004 – MOSELHY Emad (EGY)
2002 – TORIOLA Segun (NGR)
2000 – SALEH Ahmed (EGY)
1998 – TORIOLA Segaun (NGR)
1996 – NOSIRU Kazeem (NGR)
1994 – OLALEYE Sule (NGR)
1992 – HELMY Ashraf (EGY)
1990 – MASSAAD Adel (EGY)
1988 – MUSA Atanda (NGR)
1985 – MUSA Atanda (NGR)
1980 – EBOH Sunday (NGR)
1976 – LASISI Kasali (NGR)
1974 – EL-KABBANY Farouk (EGY)
1968 – QUAYE Emmanuel (GHA)
1964 – EZZ Galal (EGY)
1962 – QUAYE Emmanuel (GHA)

Women’s Singles

2016 – OSHONAIKE Olufunke (NGR)
2015 – MESHREF Dina (EGY)
2012 – HAN Xing (CGO)
2010 – HANFFOU Sarah (CMR)
2008 – YANG Fen (CGO)
2007 – YANG Fen (CGO)
2004 – OSMAN Bacent (EGY)
2002 – OSHONAIKE Olufunke (NGR)
2000 – EL-ALFY Shahira (EGY)
1998 – KAFFO Bose (NGR)
1996 – OWOPETU Bimbo (NGR)
1994 – KAFFO Bose (NGR)
1992 – OSHONAIKE Olufunke (NGR)
1990 – KAFFO Bose (NGR)
1988 – OWOLABI Kubrat (NGR)
1985 – MAJEKODUNMI (Olawunmi (NGR)
1980 – LAMPTEY Esther (GHA)
1976 –¬†MAJEKODUNMI (Olawunmi (NGR)
1974 – JACKS Ethel (NGR)
1968 – JACKS Ethel (GHA)
1964 – JACKS Ethel (GHA)
1962 – EL-DARWISH Ines (EGY)

Men’s Doubles

2016 – ARUNA Quadri / TORIOLA Segun (NGR)
2015 – ARUNA Quadri / KAZEEM Makanjuola (NGR)
2012 – LASHIN El-Sayed / SALEH Ahmed (EGY)
2010 – ASSAR Omar / MOSELHY Emad (EGY)
2008 – COGILL Theo / OVERMEYER Shane (RSA)
2007 – LASHIN El-Sayed / SALEH Ahmed (EGY)
2004 – LASHIN El-Sayed / REDA Amr (EGY)
2002 – LASHIN El-Sayed / SALEH Ahmed (EGY)
2000 – MOSELHY Emad / SALEH Ahmed (EGY)
1998 – HELMY Ashraf / SALEH Ahmed (EGY)
1996 – DIAA Sherif / SOBHY Ashraf (EGY)
1994 – ADEYEMO Fatai / TORIOLA Segun (NGR)
1992 – NOSIRU Kazeem / TORIOLA Segun (NGR)
1990 – MUSA Atanda / WAHAB Ahmed (NGR)
1988 – AKINOLA Gbenga / OLALEYE Sule (NGR)
1985 – ABIONO / OGUNRINDE Thomas (NGR)
1980 – EBOH Sunday / SULE Francis (NGR)
1976 – EZZ Galal / SONBOL Hosni (EGY)
1974 – EZZ Galal / SONBOL Hosni (EGY)
1968 – DAWODU Waidi / ONI Muyiwa (NGR)
1964 – EL-ABRASHY Fawzi / EL-KIRDANI Monir (EGY)
1962 – EL-ABRASHY Fawzi / FAHMY Adel (EGY)

Women’s Doubles

2016 – HELMY Yousra / MESHREF Dina (EGY)
2015 – HAN Xing / NWACHUKWU Onyinyechi (CGO)
2012 – EL-DAWLATLY Nadeen / MESHREF Dina (EGY)
2010 – EL-DAWLATLY Nadeen / EL-SOKARY Sara (EGY)
2008 – HAN Xing / YANG Fen (CGO)
2007 – AKPAN-OFFIONG Ceclia Otu / EDEM Offiong (NGR)
2004 – ASHRAF Ayatollah / OSMAN Bacent (EGY)
2002 – ABDUL-AZIZ Shaimaa / OSMAN Bacent (EGY)
2000 – NEBIYAT Ahmed / TADESSE Alem (ETH)
1998 – KAFFO Bose / OWOH Atisi (NGR)
1996 – ABDUL-AZIZ Shaimaa / OSMAN Bacent (EGY)
1994 – EL-SAYED Gihan / MESHREF Nihal (EGY)
1992 – AKANMU Iyabo / OKENLA Kehinde (NGR)
1990 – ODUMOSU Abiola / OSHONAIKE Olufunke (NGR)
1988 – KAFFO Bose / OWOLABI Kubrat (NGR)
1985 – MAJEKODUNMI Olawunmi / OWOLABI Kubrat (NGR)
1980 – KUYE Mojisola / MAJEKODUNMI Olawunmi (NGR)
1976 – JACKS Ethel / MAJEKODUNMI Olawunmi (NGR)
1974 – KAMAL Nahed / TAWFIC Randa (EGY)
1968 – AKUETTEH Ernestina / JACKS Ethel (GHA)
1964 – AKUETTEH Ernestina / JACKS Ethel (GHA)
1962 – EL-BAKRI Perihan / EL-DARWISH Ines (EGY)

Mixed Doubles

2016 – ASSAR Omar / MESHREF Dina (EGY)
2015 – ASSAR Omar / MESHREF Dina (EGY)
2012 – ASSAR Omar / MESHREF Dina (EGY)
2010 – SAKA Suraju / HAN Xing (CGO)
2008 – IDOWU Saheed / HAN Xing (CGO)
2007 – SAKA Suraju / YANG Fen (CGO)
2004 – MOSELHY Emad / MAGDY Roaa (EGY)
2002 – TORIOLA Segun / OSHONAIKE Olufunke (NGR)
2000 – SALEH Ahmed / ABDUL-AZIZ Shaimaa (EGY)
1998 – SALEH Ahmed / EL-SAYED Gihan (EGY)
1996 – OBIOMO Ufo / OWOH Atisi (NGR)
1994 – OLALEYE Sule / KAFFO Bose (NGR)
1992 – TORIOLA Segun / ODUMOSU Abiola (NGR)
1990 – HELMY Ashraf / MESHREF Nihal (EGY)
1988 – OMOTARA Titus / KAFFO Bose (NGR)
1985 – MUSA Atanda / MAJEKODUNMI Olawunmi (NGR)
1980 – EBOH Sunday / KUYE Mojisola (NGR)
1976 – LASISI Kasali / MAJEKODUNMI Olawunmi (NGR)
1974 – DAWLATLY Ahmed / FAHMY Ingi (EGY)
1968 – SONBOL Hosni / EL-DARWISH Ines (EGY)
1964 – EZZ Galal / EL -DARWISH Ines (EGY)
1962 – SALAMA Mamdouh / NASER Naila